Wymiary zbiorników na gaz płynny
Najczęściej przy instalacjach standardowych np. przydomowych instalacjach na gaz płynny, zbiorniki występują o średnicy 125cm.
od 2019r LiderGas wprowadził zbiorniki pionowe o średnicy 100cm oraz butle transportowe o średnicy 80cm.
Możemy wykonać inne wymiary zbiorników na gaz płynny o różnych średnicach dostosowanych do potrzeb. W Polsce najczęściej stosowanymi są zbiorniki o pojemności 2700l , 4850l i 6400/6700l. Ponieważ zbiorniki o innych pojemnościach są wykonywane w mniejszych ilościach ich cena zazwyczaj jest mniej atrakcyjna niż typowych zbiorników.
Baza wiedzy LiderGas. Czy wiesz że?
1. zbiornik gazu płynnego, który wyposażony jest przez producenta w następującą armaturę:
– zawór poboru fazy lotnej ( z manometrem )
– zawór poboru fazy ciekłej
– zawór napełniający
– zawór bezpieczeństwa
– pływakowy wskaźnik napełnienia zbiornika w %
2. reduktor pierwszego stopnia
3. rura kompensacyjna
4. kolumna pe-stal
5. przewód gazowy prowadzący gaz ze zbiornika do budynku
6. Kolumna pe-stal, zawór główny i reduktor drugiego stopnia umieszczone w szafce gazowej na ścianie budynku
Schemat instalacji zbiornika na gaz płynny znajdziesz tutaj.
Gaz propan lub propan-butan w fazie ciekłej dostarczany jest do zbiornika autocysterną, także można tankować zbiorniki 1000l i butle transportowe 500l. W zbiorniku gaz znajduje się w dwóch fazach: ciekłej i gazowej. Faza gazowa powstaje w wyniku odparowania fazy ciekłej na skutek działania temperatury zewnętrznej oraz procesów fizykochemicznych jakim podlega gaz płynny propan-butan. Odparowanie fazy gazowej następuje do momentu wyrównania fazy ciekłej i gazowej. Każde pobranie fazy gazowej ze zbiornika powoduje odparowanie fazy ciekłej.
Zakres odparowania gazu propan: do -40 0C około 0,5 kg/h . Gaz w fazie gazowej pobierany jest ze zbiornika poprzez:
1. zawór poboru fazy gazowej,
2. reduktor I-go stopnia zamontowany na wymiennym zaworze,
3. linię przesyłowo-przyłączeniową do obiektu,
4. reduktor II stopnia,
5. zawór odcinający
6. instalację rurową wewnętrzną doprowadzającą do odbiorników gazu.
Reduktor I stopnia ma za zadanie obniżenie ciśnienia gazu panującego w zbiorniku na ciśnienie średniej wartości tj. 0,75 do 1,5 atm.
Linia przyłączeniowa jest wykonana z polietylenu o średnicy min. 25 mm i zakopana w ziemi na głębokość 0,8 m. Łączy reduktor I stopnia i zawór odcinający obiekt. Reduktor II stopnia umieszczony jest po zaworze odcinającym obiekt w skrzynce osłonowej. Służy do obniżenia ciśnienia z średniego na niskie od 0,37 do 0,5 atm. Instalacja przyłączeniowa wewnętrzna jest wykonana z rur stalowych bezszwowych, spawana lub z rur miedzianych łączonych za pomocą lutu twardego lub metodą zaciskową. Przed każdym odbiornikiem gazu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zbiornik powinien być uziemiony. Poprawnie wykonana instalacja służy przez wiele lat dlatego możesz czuć się bezpiecznie.