+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
Wybierz język
PolishEnglishGerman
Napisz do nas

Dostawy gazu

Dostawy gazu LPG

LiderGas dostarcza gaz płynny propan do instalacji przydomowych, przemysłowych i rolniczych. Odbiorcami są osoby fizyczne, firmy, instytucje publiczne oraz rolnicy.

Dysponujemy cysternami o różnej wielkości, także tymi mniejszymi.  Stosunkowo małe wymiary cysterny powodują, że jesteśmy wstanie wjechać i manewrować na niewielkiej przestrzeni, i co za tym idzie dostawa gazu LPG nawet w „trudnych” lokalizacjach jest możliwa. Oferujemy czysty propan grzewczy bez olefin, ciężkich cząsteczek C5, wody czy siarkowodoru o wysokiej liczbie oktanowej oraz kaloryczności 46360 kJ/kg.

Cząsteczka Propanu

propan do ogrzewania domów. Dostawa gazu do zbiornika

Baza Wiedzy LiderGas.

Czy wiesz że?

Propan, C3H8 – organiczny związek chemiczny z grupy alkanów, bezbarwny i bezwonny gaz. Ma większą gęstość od powietrza.

Propan jest nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w etanolu i eterze di-etylowym. Występuje w niewielkich ilościach w gazie ziemnym oraz w większych ilościach w ropie naftowej. Z ropy naftowej wydziela się go w czasie destylacji w formie mieszaniny z butanem, którą stosuje się jako paliwo, znane jako LPG służące do napełniania butli do kuchenek oraz napędzania pojazdów. Do celów grzewczych zazwyczaj stosuje się mieszaninę w której propanu jest ponad 90%. Spalenie 1 kg gazu powoduje powstanie ok. 1,6 kg wody i 3 kg dwutlenku węgla. W Polsce dominującą metodą pozyskiwania gazów płynnych jest proces przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych. Propan-butan powstaje wówczas podczas procesu zwanego krakingiem oraz w trakcie uwodornienia ropy naftowej. W trakcie tych procesów następuje termiczny rozkład dużych drobin węglowodorów na większą liczbę małych drobin. Proces odbywa się bez dostępu powietrza i polega na podgrzaniu ropy. Uwodornienie polega na wzbogaceniu jej w wodór w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Uzyskuje się w ten sposób węglowodory lekkie o większej zawartości wodoru i niższej temperaturze wrzenia. Ilość pozyskiwanego gazu płynnego w czasie przeróbki ropy naftowej wynosi (masowo) około 2%.

LPG stanowi alternatywę dla energii elektrycznej i oleju opałowego i najczęściej jest stosowany głównie na terenach niezurbanizowanych, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego.

W skali globalnej głównym konsumentem LPG są wciąż gospodarstwa domowe, wykorzystujące gaz przede wszystkim do gotowania (kuchenki gazowe) i ogrzewania (instalacje zbiornikowe na gaz płynny, przenośne ogrzewacze na butle gazowe). Szacuje się, że obecnie ok. 40% gospodarstw domowych korzysta w Polsce z kuchenek zasilanych gazem płynnym z butli. W dużej części kraju w wyniku rozwoju sieci gazu ziemnego, kuchnie na butle gazowe zastąpione zostały kuchenkami na gaz z sieci.  Najpopularniejsze na polskim rynku są butle gazowe o pojemności 11 kg gazu propan-butan, choć zyskują na popularności również butle o pojemności 10 kg gazu propan – wykorzystywane zwłaszcza do piecyków gazowych i promienników ze względu na właściwości propanu (propan-butan przestaje wrzeć i pozostaje cieczą w temperaturze -20 °C przy proporcjach 65:35, a czystego propanu można używać w postaci gazowej do -40 °C). Dostawy gazu propan do gospodarstw domowych następują do najczęściej wykorzystywanych zbiorników o pojemności 2700l  w wersji naziemne(nadziemnej) i podziemnej.

Więcej o LPG i gazie płynnym propan

Zadzwoń teraz