+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
Wybierz język
PolishEnglishGerman
Napisz do nas

Ogrzewanie gazem propan

Ogrzewanie gazem propan

Gaz płynny stosowany do ogrzewania domów, to skroplony propan.

Można wytwarzać z niego ciepło w takich samych kotłach jak do gazu ziemnego, stosując odpowiednie dysze w palniku. Korzystanie z obu rodzajów gazu nie różni się specjalnie poza tym, że propan magazynuje się w zbiorniku na własnej posesji. Nie ma zatem ograniczeń w jego używaniu wynikających z braku infrastruktury umożliwiającej jego przesył do odbiorców – dostarczają go cysterny samochodowe. Jeżeli inwestorowi przeszkadza wygląd zbiornika na posesji może wybrać zbiornik podziemny i zagospodarować sobie teren wokół  domu bez przeszkód.

Typowy zbiornik ma pojemność 2700 l i można w nim zgromadzić paliwo wystarczające do ogrzewania domu jednorodzinnego do powierzchni 140mkw przez rok.

W wypadku  większych domów powyżej 200mkw stosując ogrzewanie gazem propan należy rozważyć zakup zbiornika o większej pojemności. Nieco tańszy od propanu jest propan-butan. Wymaga on jednak przechowywania w dodatniej temperaturze, na przykład w zbiorniku zakopanym w ziemi. Ponieważ propan i butan odparowują w różnej temperaturze, pojawiają się kłopoty z eksploatacją urządzeń zasilanych ich mieszaniną. Z tego względu producenci kotłów nie polecają tego paliwa. Także większość firm instalacyjnych oraz sprzedawców gazu nie zaleca stosowania gazu propan-butan nawet do zbiorników podziemnych. Wyjątkiem są zbiorniki opisane poniżej.

Ogrzewanie gazem propan. Opłata za gaz płynny: dzierżawa czy  własny (prywatny zbiornik)?

Ceny propanu, podobnie jak innych paliw płynnych uzyskiwanych z ropy naftowej,  podlegają ciągłym wahaniom i oczywiście różnią się u poszczególnych dystrybutorów. Są one wolnorynkowe, pod warunkiem że inwestor zakupi zbiornik na własność. W wypadku podpisania umowę o dzierżawę,  zazwyczaj cena gazu płynnego propan- znacząco odbiega od cen wolnorynkowych. Nie rzadko cena ta jest 2  czy 3 krotnie większa (Pan Grzegorz z Jeleniej G. informuje o cenie 5,4zł za litr przy cenie rynkowej 1,9zł- 12.2017, najwyższa cena  z która się LiderGas spotkał to 7,9zł 2020r.) Ważnym czynnikiem kształtującym cenę propanu i gazu płynnego jest prowadzona polityka przez Państwo. Są to regulacje i nakładane opłaty, podatki i obowiązki na przedsiębiorców, importerów, dystrybutorów i wytwórców gazu płynnego.

Baza wiedzy LiderGas Czy wiesz że?

W ofercie Lidergas znajdują się zbiorniki podziemne które mogą pracować na czystym butanie. Jeżeli w Twojej okolicy dostępny jest  butan i odbiornik gazu stabilnie może pracować na tym paliwie, jest to rozwiązanie w którym zyskujesz znacznie większą kaloryczność gazu. Zbiornik ten instaluje się około 50cm niżej niż klasyczny podziemny, dostęp do armatury jest możliwy poprzez zastosowanie wysokiego krućca i wielozaworu.

zbiornik na butan Ogrzewanie gazem propan

Zadzwoń teraz