Wymiary zbiorników na gaz płynny
Najczęściej do standardowych instalacji np. przydomowych instalacji na gaz płynny, zbiorniki występują o średnicy 125cm. Lidergas możne wykonać inne wymiary zbiorników na gaz płynny o różnych średnicach dostosowanych do potrzeb. W Polsce najczęściej stosowanymi są zbiorniki o pojemności 2700l , 4850l i 6400/6700l. Zbiorniki o innych pojemnościach są wykonywane w mniejszych ilościach i zazwyczaj ich cena jest mniej atrakcyjna niż typowych zbiorników.
Baza wiedzy LiderGas. Czy wiesz że?
1. zbiornik gazu płynnego, który wyposażony jest przez producenta w następującą armaturę:
– zawór poboru fazy lotnej ( z manometrem )
– zawór poboru fazy ciekłej
– zawór napełniający
– zawór bezpieczeństwa
– pływakowy wskaźnik napełnienia zbiornika w %
2. reduktor pierwszego stopnia
3. rura kompensacyjna
4. kolumna pe-stal
5. przewód gazowy prowadzący gaz ze zbiornika do budynku
6. Kolumna pe-stal, zawór główny i reduktor drugiego stopnia umieszczone w szafce gazowej na ścianie budynku
Schemat instalacji zbiornika na gaz płynny znajdziesz tutaj.
Gaz propan lub propan-butan w fazie ciekłej dostarczany jest do zbiornika autocysterną. W zbiorniku znajduje się w dwóch fazach: ciekłej i gazowej. Faza gazowa powstaje w wyniku odparowania fazy ciekłej na skutek działania temperatury zewnętrznej oraz procesów fizykochemicznych jakim podlega gaz płynny propan-butan. Odparowanie fazy gazowej następuje do momentu wyrównania fazy ciekłej i gazowej. Każde pobranie fazy gazowej ze zbiornika powoduje odparowanie fazy ciekłej.
Zakres odparowania gazu propan: do -40 0C około 0,5 kg/h —————. Gaz w fazie gazowej pobierany jest ze zbiornika poprzez:
1. zawór poboru fazy gazowej,
2. reduktor I-go stopnia zamontowany na wymiennym zaworze,
3. linię przesyłowo-przyłączeniową do obiektu,
4. reduktor II stopnia,
5. zawór odcinający
6. instalację rurową wewnętrzną doprowadzającą do odbiorników gazu.
Reduktor I stopnia ma za zadanie obniżenie ciśnienia gazu panującego w zbiorniku na ciśnienie średniej wartości tj. 0,75 do 1,5 atm.
Linia przyłączeniowa jest wykonana z polietylenu o średnicy min. 25 mm i zakopana w ziemi na głębokość 0,8 m. Łączy reduktor I stopnia i zawór odcinający obiekt. Reduktor II stopnia umieszczony jest po zaworze odcinającym obiekt w skrzynce osłonowej. Służy do obniżenia ciśnienia z średniego na niskie od 0,37 do 0,5 atm. Instalacja przyłączeniowa wewnętrzna jest wykonana z rur stalowych bezszwowych, spawana lub z rur miedzianych łączonych za pomocą lutu twardego lub metodą zaciskową. Przed każdym odbiornikiem gazu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zbiornik powinien być uziemiony.