+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
Wybierz język
PolishEnglishGerman
Napisz do nas

Net-billing 2023 zmiany w systemie prosumenckim

Net-billing 2023 zmiany w systemie prosumenckim

1 kwietnia 2022 r. zostały zmienione zasady w ustawie o Prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii.  System prosumencki z opustami został zmieniony na system prosumenckim netbiling. Klienci którzy są w systemie  prosumenckim net metering  mogą zostać przy swoim systemie albo przejść na nowy. Za przejście na nowy system można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie z programu mój prąd.

2023 szczegóły dofinansowania mój prąd 5.0

 

Model poprzedni

Do 1 .04 .2022 r obowiązywał system rozliczeń w którtym nadwyżka energii była rozliczana w stosunku 1 do 0,8 w przypadku instalacji do 10 kWh. W wypadku większych mocy farmy fotowoltaicznej stosunek ten wynosił 1 do 0,7. Jak to działało? Nadwyżka wyprodukowanej energii była oddawana do sieci, a następnie otrzymywano zwrot zgodnie z stosunkami ilościowymi.

Model Obecny

Zmiany w ustawie spowodowały zmianę rozliczenia ilościowego(barterowego) na kwotowy(finansowy), oparty na sprzedaży nadprodukcji prądu i zakupu energii z sieci.  Nadprodukcja jest sprzedawana w cenach hurtowych, a w razie potrzeby energia będzie dokupowana u dostawcy prądu. w cenach detalicznych. W listopadzie 2022r. cena hurtowa była wyższa od detalicznej!!! Czyli nowy system bywa bardzo korzystny dla inwestorów.

Czy to się jeszcze opłaca?

Tak i jeszcze raz Tak. W/g „guru” polskiego rynku instalacji PV autora książek i publikacji Bogdana Szymańskiego przy obecnych cenach energii oraz kolejnych planowanych podwyżkach. Stopa zwrotu z inwestycji montażu paneli fotowoltaicznych nie ulegnie zmianie. Czyli zwrot nastąpi w ciągu  6 lat z uwzględnieniem ulgi termomodernizacyjnej i planowanej dotacji Mój Prąd 4.0 . Bez tych instrumentów po 7,5 roku. Poniższa grafika zaczerpnięta od Pana Bogdana z kanału Globenergia.

Czy jest szansa na  zerowe rachunki za energie elektryczną?

Nadwyżki w systemie prokonsumenckim i net-biling po roku przepadają. Montując instalacje z LiderGas można uzyskać znaczącą korzyść:

Oddana energia do sieci nie przepadnie!!!!! Zostanie zapisana w Twoim portfelu i nie przepadnie.

Co zrobić aby kwoty z Twoim portfelu mogły być przeznaczone na opłaty dystrybucyjne, a co za tym idzie żeby inwestując w fotowoltaikę otrzymywać zerowy rachunek zerowy za energie?

Zamów już dziś instalacje od LiderGas – poznasz szczegóły.

 

Zadzwoń teraz