+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
+48 790 87 88 44 Pon - Pt 09:00 - 17:00 ul. Jaworowa 28, 56-120 Brzeg Dolny
Wybierz język
PolishEnglishGerman
Napisz do nas

Kiedy przyjdzie wiosna?

Kiedy przyjdzie wiosna?

Kalendarz determinuje  nam precyzyjnie – na półkuli północnej wiosna  rozpocznie się w niedziele 20 marca.

Natomiast wszyscy z nas oczekują szybszego nadejścia ciepłych dni i powiewu wiosennej aury.

Co na to specjaliści:

„Prognozy są zaskakujące, bo mówią o tym, że wiosna w nasz region przyjdzie szybko i uderzy pełną siłą. Wiosna ma nas zaskoczyć„.

„Oby dobrze zrozumieć na czym opieram swoje optymistyczne stwierdzenie, że wiosna uderzy szybko i z wielką siłą musimy dowiedzieć się czym jest oscylacja północnoatlantycka (NAO). W uproszczeniu można stwierdzić, że oscylacja północnoatlantycka to nic innego jak zjawiska występujące na Oceania Atlantyckim mające wpływ na pogodę między innymi w Europie. Od ponad stu lat naukowcy badają i dowodzą istnienie zależności pogody w naszym regionie od potężnych quasi-stacjonarnych układów barycznych. Są to Wyż Azorski oraz Niż Islandzki.

„Naukowcy szybko doszli w swych badaniach do wniosków, że oscylację północnoatlantycką podzielić można na dwie fazy. Dodatnią (tzw. NAO+), kiedy to średnia wartość ciśnienia w Wyżu Azorskim jest wyższa od średniej wieloletniej. W tym samym czasie średnie ciśnienie w Niżu Islandzkim jest niższe od średniej wieloletniej. Wiosna w takim scenariuszu może nadejść szybko. Powyżej graficzna interpretacja fazy NAO+. Jej odwrotność, czyli faza NAO- następuje wtedy, gdy średnie ciśnienie w Wyżu jest niższe od normy i analogicznie w Niżu Islandzkim, ciśnienie jest wyższe od średniej. Szczegółowy opis (i źródło grafiki) oscylacji północnoatlantyckiej znajduje się na stronie Wikipedii. Dlaczego o tym piszę? Otóż stwierdzone naukowo jest, że okresie fazy dodatniej oscylacji pogoda w Europie ma tendencję do cieplejszych okresów. Jak będzie tym razem?”

About the author

Zadzwoń teraz