Czy wiesz że?
Gaz płynny w gospodarstwach domowych używany jest przede wszystkim do gotowania, ogrzewania wody i pomieszczeń. Zasilane są nim kuchenki gazowe, piekarniki- przepływowe podgrzewacze wody, kominki, kotły centralnego ogrzewania, dmuchawy, promienniki, grille gazowe, gazowe pompy ciepła Ogrzewane mogą być, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczenia gospodarcze, garaże, szklarnie przydomowe. Gaz płynny może też być stosowany także do oświetlenia.
Zbiorniki gazu płynnego należy lokalizować zawsze zgodnie z projektem, przy czym należy pamiętać, że:
1. Zbiornik z gazem płynnym musi być tak umieszczony, aby gaz w razie ewentualnego wycieku ze zbiornika nie mógł gromadzić się w jednym miejscu stwarzając niebezpieczeństwo wybuchu. Zbiorniki należy zatem lokalizować z daleka od terenów podmokłych, wszelkich zagłębień terenu, rowów, studni, systemów kanalizacyjnych itp.
2. Zbiorników nie umieszczać w pomieszczeniach zamkniętych np.: w piwnicach. Instaluje się je zawsze na zewnątrz budynku.
3. Ze względu na bezpieczeństwo należy lokalizować zbiorniki w bezpiecznej odległości od:
Zbiorniki należy lokalizować jak najbliżej granicy działki, aby zapewnić drogę dojazdową dla autocysterny. Minimalne odległości instalacji zbiornika na gaz płynny znajdziesz tutaj.